آشنایی مختصری با بزرگ علوی و نقدي بر داستان چشمهايش او

مطالب دیگر:
📝دانلود طرح توجیهی: تولید پوشال کولر باظرفيت 690 تن در سال📝دانلود طرح توجیهی: تولید پوکه معدنی📝دانلود طرح توجیهی: تولید پمپ ترمز خودرو📝دانلود طرح توجیهی: تولید پمپ ترمز خودرو با ظرفیت 50000 عدد در سال📝دانلود طرح توجیهی: تولید انواع قطعات پلی یورتان📝دانلود طرح توجیهی: تولید افزودنی های پلیمری از نوع پایدارکننده های حرارتی بر پایه اپوکسی و مواد📝دانلود طرح توجیهی: تولید لوله خرطومی و پلیکا و شیلنگ آب📝دانلود طرح توجیهی: تولید موزائیک و پوشش پلی اورتان رنگی و طرحدار📝دانلود طرح توجیهی: تولید پفک نمکی با ظرفيت 400 تن در سال📝دانلود طرح توجیهی: تولید پودر گوشت و استخوان با ظرفيت 300 تن در سال📝دانلود طرح توجیهی: تولید پودر ماهی 2500 تن در سال📝دانلود طرح توجیهی: تولید و بسته بندي پسته باظرفيت 460 تن در سال📝دانلود طرح توجیهی: تولید پانل های گچ و الیاف سلولزی📝دانلود طرح توجیهی: تولید پیچ و مهره های داخل استخوان مفصل📝دانلود طرح توجیهی: تولید پیاز خشک آماده طبخ📝دانلود طرح توجیهی: تولید اسید فسفریک📝دانلود طرح توجیهی: تجهیزات پزشکی📝دانلود طرح توجیهی: تولید رزین های نفتی C5 آلیفاتیک📝دانلود طرح توجیهی: تولید پکتین از ضایعات میوه و مرکبات📝دانلود طرح توجیهی: پرواربـندي گوساله با ظرفيت يكصد راس در هر دوره📝دانلود طرح توجیهی: پرواربـندي گوساله با ظرفيت هفتاد و پنج راس در هر دوره📝دانلود طرح توجیهی: تولید پارچه کشباف📝دانلود طرح توجیهی: تولید پارچه های فیلامنت📝دانلود طرح توجیهی: تولید پارچه گردباف با ظرفيت 000 250 متر مربع در سال📝دانلود طرح توجیهی: تولید پنیر U F
آشنایی مختصری با بزرگ علوی و نقدي بر داستان چشمهايش او|30010333|cdk
هم اکنون فایل با موضوع آشنایی مختصری با بزرگ علوی و نقدي بر داستان چشمهايش او آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فهرست:بزرگ علویيادداشتي بر رمان «چشم‌هايش» اثر بزرگ علوي

بزرگ علویسید مجتبی بزرگ علوی در بهمن ماه 1282 (دوم فوریه 1904) در تهران به دنیا آمد. پدر او حاج سید ابوالحسن و پدر بزرگش حاج سید محمد صراف نماینده ی نخستین دوره مجلس شورای ملی بود. مادر وی نوه ی آیت اله طباطبایی رکن رکین مشروعست ایران بود. سید ابوالحسن علوی و همسرش خدیجه قمر السادات که خانواده اصیل سنتی و طرفدار مشروطه بودند دارای شش فرزند، سه دختر و سه پسر که مجتبی بزرگ فرزند سوم آنان بود. پدر آقا بزرگ از اعضای حزب دمکرات ایران بود که این حزب به گواه تاریخ از بدو تشکیل در آغاز مشروطه با نفوذ بیگانگان یعنی انگلیس و روس که در آن زمان چشم طمع به ایران دوخته بودند، مقابله می کرد. او به عنوان بازرگان با آلمان معاملات تجاری داشت و در هنگام جنگ جهانی اول در این کشور اقامت داشته و پس از اتمام جنگ نیز اینجا ماند.

آقا بزرگ به همراه برادر بزرگش مرتضی در سال 1920 (99/1289 شمسی) جهت تحصیل روانه ی آلمان شد و دوران دبیرستان را در شهرهای مختلف از جمله شهری که امروزه در لهستان قرار گرفته گذراند. در سال 1927 (1305 و 1306 شمسی) پدر وی یک شکست بزرگ تجاری را تاب نیاورده و خودکشی کرد. یک سال پس از این واقعه تلخ بود که آقا بزرگ از دانشگاه مونیخ فارغ التحصیل شد اما نتوانست تاب بیاورد و به ایران بازگشت. در آن زمان یک بورس تحصیلی برای ادامه تحصیل در آلمان به وی تعلق می گرفت اما با این وجود علاقه ای نشان نداد و در شیراز به عنوان معلم در خدمت معارف قرار گرفت. در این شهر بود که او نخستین کار ادبی را با ترجمه قطعه ای ار آثار شیلر تحت عنوان « دوشیزه اورلئان » آغاز کرد. یکی از ویژگی های زندگی استاد علوی نزدیکی و محشور بودن او با صادق هدایت است.يادداشتي بر رمان «چشم‌هايش» اثر بزرگ علويدر ميان آثار نويسندگان معاصر ايران آثار علوي، از حيث فضا و آحاد و مفردات حرکات تاريخي، ممتاز و نظرگير است. به عبارت دقيق‌تر آثار علوي را در ارتباط با تاريخ معاصر ايران مي‌توان بررسي کرد، و بايد هم بررسي کرد؛ زيرا آثار او مشخصات تاريخي و سياسي و اجتماعي يک دورة معين از جامعة ما را در خود دارند. اما منظور اين نيست که در آثار ادبي علوي، ما در پي اثبات تاريخيت خوادث و امور و آدم‌ها و سنخ‌هاي مخلوق او باشيم، يا از آثار او توقع هستي‌شناسي تاريخي داشته باشيم. آثار علوي، با وجود اشارات مستقيم و قرينه‌هاي معين تاريخي نهفته در آن‌ها، گزارش زندگي روزمرة آدم‌هاي تاريخي نيستند؛ زيرا در آن‌ها علاوه بر عناصري از «توازي تاريخي» عناصري از «ناموزوني تاريخي» هم ديده مي‌شود. اما ارزش داستان‌هاي علوي، اگر به راستي ارزشي حاصل باشد، قطع نظر از وابستگي يا گسست آن‌ها نسبت به واقعيت‌هاي تاريخ معاصر، در وضع ادبي، يا «ادبيت»، آن‌ها است. در واقع «ادبيت» آثار علوي از «تاريخيت» آن‌ها به مراتب با اهميت‌تر است؛ زيرا «ادبيت» محصول آحاد و مفردات ذهن خود او است، و مهم‌تر اين‌که فعاليت علوي، به عنوان نويسنده، در حوزة ادبيات است و نه در حوزة تاريخ.