مروری بر تعليم و تربيت از نگاه نهج البلاغه

مروری بر تعليم و تربيت از نگاه نهج البلاغه|30010332|cdk
هم اکنون فایل با موضوع مروری بر تعليم و تربيت از نگاه نهج البلاغه آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فهرست:تربيت در قرآن و نهج البلاغه

تربيت در قرآن و نهج البلاغه

تزكيه وتربيت دوبحث رايج ومهم در اسلام هستند كه درعين همسو بودن، كاملاً مجزا هستند. اما درتقديم وترتيب اين دو، بايد كدام را مقدم برديگرى دانست؟ تزكيه پاك كردن روح از زشتى ها وبدى ها است و فرد خود بايد براى رسيدن به سر مقصد منظور تلاش كند. اما تربيت تنها دركنار يك مربى حاصل مى شود. فردى كه بايد راهنمايى هاى لازم را فرا روى متربى قرار دهد.

قرآن، كتاب آسمانى مسلمانان، كتابى است سرشار از حكمت كه نكته ها درپس آن نهفته است. نهج البلاغه نيز كه از قرآن سرمشق گرفته ودراين مكتب باليده است، دربسيارى از امور زندگى نكاتى آموزنده مطرح كرده است. پس براى بررسى مسأله تربيت و دركنار آن تزكيه درقرآن ونهج البلاغه ، به سراغ مصطفى دلشاد تهرانى رفتيم تا برايمان ضمن موشكافى اين مسأله راهكارهاى موجود را شرح دهد. گفت وشنود ما را با مصطفى دلشاد تهرانى بخوانيد:

در خصوص تبيين واژه تربيت و تفاوت آن با واژه هاى مشابه از قبيل تزكيه و تعليم توضيحاتى بفرماييد.

شهادت اميرالمومنين(ع) در واقع شهادت برترين نمونه تربيت قرآنى و تربيت نبوى است و على(ع) به عنوان جلوه تام حق و مظهر تمام عيار مدرسه پيامبر اكرم(ص) است.

من يك مطلبى را مقدمتاً بگويم و بعد به سؤال شما اشاره كنم. قرآن و نهج البلاغه هر دو كتاب تربيت انسانند نهج البلاغه كه برادر قرآن و ترجمان قرآن است، آنچه در آن جلوه كرده، مفاهيم و معانى قرآن كريم است و در نهج البلاغه به وضوح بوى وحى و رايحه كلام نبوى(ص) استشمام مى شود. اين دو كتاب تربيت انسانند و هر دو از ابتدا تا انتها تربيتند، ساختار تربيتى نهج البلاغه به شدت منطبق بر ساختار تربيتى قرآن كريم است و مجموعه مباحثى كه در قرآن كريم وجود دارد، در جهت تربيت انسان است كه بخشى از آن عبارتند از: بيان موانع و مقتضيات تربيت، مبانى تربيت مانند شناخت انسان، راه تربيت، بستر تربيت، فطرت انسان براى تربيت، عوامل مؤثر در تربيت و اصول تربيت در قرآن، روشهاى تربيت در قرآن و ما همينها را به وضوح در نهج البلاغه مشاهده مى كنيم. اما درباره اين كه واژه تربيت به چه معناست و در قرآن كريم چگونه به كار رفته و چه تفاوتى با واژه هاى ديگر دارد، شما مستحضريد واژه «تربيت» از ماده «ربو» به معناى، برآمدن، بالا آمدن، رشد كردن، زياد شدن، فزونى و مانند اينها است